Jak wybrać dobre schody, co brać pod uwagę

Nie wszystkie schody są takie same. Doskonałym tego przykładem są schody spiralne. Spiralne schody są trudne w utrzymaniu i często drogie w budowie, ale są również bardzo eleganckie i w znacznym stopniu przyczyniają się do ogólnego wyglądu pomieszczeń. Mogą być sposobem na podejście do głównego wejścia do domu lub przejście z jednego piętra na drugie w sposób przypominający windę.

Stożkowa konstrukcja, przeciwnie, może być tania i wydajna. Wygląda też bardziej nowocześnie niż schody spiralne, ponieważ nie zajmują tyle miejsca co schody proste, zwłaszcza jeśli znajdują się w domu jednorodzinnym, gdzie często mamy małe dzieci.

Schody odgrywają również ważną rolę w budynkach, które słyną ze swojej architektury i historii. Są takie budynki jak Wersal (zbudowany w latach 1678-1715) z Wielkimi Schodami, które nie tylko łączą pierwsze i drugie piętro, ale także łączą je symbolicznie: Dwa zestawy schodów zostały zaplanowane tak, aby symbolizować dwie różne wizje społeczeństwa, jedną opartą na władzy absolutnej (pierwszy zestaw schodów) i jedną opartą na rozsądku (drugi zestaw).

Schody a rodzaj budynku

W budownictwie jednorodzinnym schody są zazwyczaj częścią wejścia do pomieszczenia. W niektórych przypadkach są one ukryte za ścianą, ale to utrudnia korzystanie z nich. Osobiście nie przepadam za takimi “artystycznymi” rozwiązaniami, gdyż utrudniają one szybkie i łatwe wchodzenie i wychodzenie z domu.

W wielu domach jednak główne wejście znajduje się na parterze, więc w takim przypadku możemy wygospodarować dużą przestrzeń przy wejściu: mamy tu możliwość korzystania zarówno ze schodów, jak i z windy. Najczęściej znajdziemy drzwi, które otwierają się bezpośrednio na schody. W tym przypadku musimy zdecydować, czy chcemy mieć zarówno schody, jak i windę, czy tylko jedną z nich.

W większości domów z więcej niż jednym piętrem jest kilka miejsc dla osób, które potrzebują pomocy w dostaniu się do własnego domu. Prawie zawsze pomiędzy pierwszym a drugim piętrem (w niektórych przypadkach jest nawet trzecie) znajduje się centrum obsługi wind (lub winda). Nazwa tego centrum serwisowego to również “schody”, chociaż mogą one być również używane jako schody ruchome lub windy w niektórych punktach budynku, gdzie są krótsze niż schody.

Posiadanie schodów w naszym domu może być bardzo przydatne. Doda styl i wartość architektoniczną do naszego domu i uczyni go cieplejszym, zwłaszcza jeśli mamy mały dom. Ale jeśli chodzi o wybór schodów do naszego domu, istnieje wiele rzeczy do rozważenia. Rozmiar jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze schodów. Od wielkości pomieszczenia, w którym zostaną one umieszczone, zależy wielkość jego mieszkańców. Jeśli nie chcemy iść na żadne kompromisy, lepiej wybrać schody, które będą całkowicie dopasowane do wielkości domu. W przeciwnym razie może to spowodować problemy w przyszłości, jeśli zdecydujemy się na powiększenie przestrzeni o jakieś dodatki.

Materiałem wykorzystywanym do budowy schodów może być drewno lub kamień. Istnieją również nowoczesne materiały, takie jak stal i szkło, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. Mają one bowiem pewne zalety w stosunku do swoich tradycyjnych odpowiedników: są trwalsze, łatwiejsze w utrzymaniu i piękne z każdej strony. Schody wykonane z tych materiałów wyglądają dobrze zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ale niestety są droższe od drewnianych. Ważne jest również, aby nie zapominać o kolorach ich ram, jak również materiałów, z których są wykonane, ponieważ można je dobrać według osobistych preferencji lub stylu dekoratora wnętrz domu.

Dobre schody mogą być trudne do znalezienia. Zadaniem projektanta jest znalezienie takiej kombinacji cech, która sprawi, że schody będą ciekawe, ale też będą wyglądały tak, jakby należały do domu. W domach jednorodzinnych zazwyczaj jest wiele klatek schodowych i nie wszystkie mają własne wejście. Zatem jedne schody, które po prostu łączą dwa piętra mogą być w porządku. Ale jeśli będzie trzecie piętro i osobne wejście, to muszą być czymś wyjątkowym, inaczej będą wyglądać jak zwykły ciąg schodów.