- Wprowadzenie: Dlaczego Wybrać Meble z Litego Drewna?
- Internet Radomsko: Ewolucja Cyfrowej Infrastruktury w Małym Miasteczku
- Ile mebli kuchennych potrzebujemy? Wskazówki przy projektowaniu kuchni
- Kiedy kupować meble ogrodowe? Najlepszy czas na zakup i porady przy wyborze
- Podatki na meble na wymiar - jaki VAT należy zapłacić?
Czym przełamać rutynę w dekoracjach wnętrz?
Czy znasz podstawowe zasady projektowania czy też dekorowania wnętrz? Istnieje kilka podstawowych elementów, takich jak proporcje i wybór najlepszego rozmiaru mebli do wielkości pokoju, które są kluczowe, zanim zaczniesz urządzać swój dom.
Przyzwyczailiśmy się do oglądania mnóstwa ujęć remontów domów „przed i po”, czy to w czasopismach, na Pintereście czy na Instagramie, i chociaż może to wyglądać na łatwe wymaga wielu kroków i wysiłku.
Czasami ze strachu przed tym, że zrobimy coś nie tak lub że czegoś będzie za dużo/nie w takim kolorze, odrzucamy pomysły które nam się pojawiają w głowie i staramy się robić wszystko w wersji bezpiecznej. Jednak Twoje mieszkanie lub dom ma się podobać przede wszystkim Tobie! Ty spędzasz w nim najwięcej czasu, dbasz o niego itd więc postaw czasem na nutkę szaleństwa i odważniejsze dekoracje czy dodatki do wnętrza.
1. Daj swoim sofom przestrzeń i trochę koloru
Aby uzyskać wygodną przestrzeń życiową, pomyśl zarówno o praktyczności, jak i estetyce. Zasadniczo powinieneś zostawić 45 cm między siedzeniem a centralnym stolikiem kawowym – każda mniejsza przestrzeń może być za ciasna, ale zbyt dużo więcej może okazać się niewygodne podczas sięgania po drinka lub książkę.
Jeśli chodzi o kolor sofy większość osób trzyma się sztywnej zasady aby wybierać stonowane, jasne, beżowe kanapy czy też szarości ewentualnie brązy. Otóż Ty nie musisz tak robić! Pomyśl o swoim ulubionym kolorze a potem stań w pokoju i wyobraź sobie taką sofę w tym pomieszczeniu. Możesz wybrać jakiś ożywczy kolor jak zieleń, burgund a może kobalt? Pamiętaj, że później możesz dopasować inne dodatki i sprawić że wnętrze mimo mocnego koloru będzie przytulne i estetyczne.
2. Wybierz “bohatera” w swoim pomieszczeniu
Każdy pokój potrzebuje jakiegoś “bohatera” czyli czegoś, co zaskoczy, zachwyci i zrobi wrażenie w Twoim pokoju. Może to być przewymiarowany mebel w odważnym kolorze, bajeczny dywan, dzieło sztuki lub dekoracyjna ściana – coś, co goście zawsze będą komentować, gdy wejdą do pokoju.
Twój bohater ma za zadanie ukraść światło reflektorów. Powinna to być rzecz, w której zakochałeś się w chwili, gdy ją zobaczyłeś, i być może będziesz gotów wydać więcej pieniędzy jako kluczowy, zrównoważony mebel lub nawet odważny kolor ściany. Jeśli twój kradnący scenę kawałek ma odważny kolor, spróbuj użyć jego odcieni w innym miejscu, aby uzyskać spójny wygląd.
3. Stwórz iluzję wysokości
Jeśli masz niskie sufity, wybierz meble o niskim profilu, takie jak sofy i stoliki kawowe, aby stworzyć iluzję wysokości. Możesz także łączyć niskoprofilowe meble z wysokimi, smukłymi półkami na książki, które przyciągają wzrok ku górze. Mieszając w ten sposób różne wysokości, stworzysz również relaksującą atmosferę w Twoim domu.
Aby stworzyć iluzję większej przestrzeni, pomaluj ściany, listwy przypodłogowe i sufit na ten sam kolor. To zamazuje linie, gdzie kończą się ściany, a gdzie zaczyna sufit.
4. Utwórz warstwy
Unikaj pokusy rzucenia wszystkiego na raz do pokoju. Pomyśl o swojej konkretnej przestrzeni w kategoriach warstw i buduj ją za pomocą koloru, tekstury, wzoru, tkaniny, obróbki powierzchni, oświetlenia, obrazów, roślin i książek. Ważne jest, aby podążać za osobistym gustem, a nie z trendami.
Warstwowy układ oznacza po prostu sztukę łączenia różnych tkanin, nadruków, kolorów i faktur w sposób, który nadaje pomieszczeniu charakteru i ciepła. NIE BÓJ SIĘ TEGO ZABIEGU. Warstwy sprawiają, że dom jest przytulny. Znajdź na początku jedną dominującą tkaninę, być może zasłony lub dywan. Następnie zacznij nakładać warstwy, dodając mniejsze tkaniny na poduszki i abażury.
5. Zaskocz grafiką /obrazem
Jeśli chodzi o wieszanie obrazów czy grafik/plakatów, nie ustawiaj ich zbyt wysoko. Powinny mieć ludzką skalę. Idealna wysokość znajduje się na poziomie oczu, czyli około 145 cm od podłogi do środka obrazu.
Oczywiście są wyjątki. Jeśli masz ulubiony, mniejszy obraz, spróbuj powiesić go nad bocznym stolikiem lub obok lampy, co nada mu bardziej intymnego charakteru. Jeśli wieszasz ścianę w galerii, główny obraz powinien wisieć na wysokości oczu, a pozostałe ułożyć w stosunku do niego.