Jak wybrać zasłony do salonu?

Jeśli chodzi o wybór zasłon do sypialni, czynniki, które należy wziąć pod uwagę, wykraczają poza estetykę. Wybory dotyczące wystroju wnętrza, jakich dokonujesz w sypialni, mogą wpływać na Twój sen, co z kolei wpływa na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Według badań światło jest najważniejszym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na sen, co sprawia, że ​​zasłony w sypialni są tym ważniejsze dla dobrego snu w nocy.
Zasłony nie tylko łączą ze sobą pomieszczenie, ale mogą również odgrywać rolę w naszym rytmie dobowym, który jest naszym wewnętrznym zegarem, informującym nasze ciało, kiedy nadszedł czas na odpoczynek. Konkluzja? Nie lekceważ potęgi zasłon w sypialni.

Z reguły zasłony powinny być montowane od 10 do 15 cm nad ramą okna. Zasłony są sprzedawane w różnych długościach. Jeśli standardowy rozmiar Ci nie odpowiada, będziesz potrzebować czegoś, co można dostosować. Zasłony zaciemniające są często wybieraną opcją w sypialni, zwłaszcza w pokojach dla małych dzieci lub osób światłoczułych. Jednak zawsze można dodać rzymski odcień zaciemniający, aby schować się za zasłonami, jeśli chcesz, aby były lekkie i przewiewne.

Wybór najlepszej tkaniny

Wybierając zasłony do sypialni, zacznij od materiału – najczęstszą opcją jest bawełna. Bawełna jest lekka, oddychająca i łatwa w pielęgnacji. Wybierz tkaninę, którą można prać w pralce, jeśli wolisz wygodę. Jeśli jednak chcesz uzyskać luksusową atmosferę, rozważ cięższą, bardziej okazałą tkaninę. Teksturowane tkaniny, takie jak jedwab, to świetny wybór. Jedwab przepuszcza światło, zapewniając przewiewny, luksusowy wygląd. Jednak trudniej o niego dbać i jest on drogi. Jedwab szybciej niż inne tkaniny pokaże uszkodzenia pod wpływem wody i promieniowania UV.  Oczywiście jednym z najbardziej wzniosłych pomysłów na zasłony do sypialni jest aksamit. Aksamit jest ciężki i doskonale izoluje okna od zimnych przeciągów i gorących letnich dni. To idealne rozwiązanie dla osób śpiących późno lub w pomieszczeniach z bezpośrednim nasłonecznieniem. I chociaż jest to świetna tkanina zapewniająca prywatność, aksamit łatwo gromadzi kurz.
Jeśli szukasz stylu, który jest tak samo przyjazny dla Twojej kieszeni, jak i dla Twoich oczu, wybierz poliester. Poliester jest łaskawy dla budżetu, nie wymaga konserwacji i świetnie nadaje się dla kupujących domy po raz pierwszy. Chociaż tkanina jest łatwopalna i pochłania zapachy. Twoja sypialnia jest jednym z najmniej prawdopodobnych pomieszczeń, w których będą pojawiać się otwarte płomienie lub gryzące zapachy, w przeciwieństwie do twojej kuchni. Zdecyduj się na lniane zasłony do sypialni, jeśli wolisz lekki, przyjazny dla środowiska styl.

Rozważ kolor i wzór

Zastanów się, jakie kolory uzupełnią Twoją przestrzeń. W większości przypadków chłodne kolory dobrze łączą się z innymi chłodnymi tonami i na odwrót. Jeśli chodzi o wzorzyste zasłony, najlepiej myśleć o nich jako o sztuce ściennej. Wzorzyste zasłony mogą mieć taki sam efekt jak dzieło sztuki, gdy są całkowicie narysowane, więc miej to na uwadze podczas procesu selekcji.

Pamiętaj o sprzęcie

Dobrze wybierać grubszy karnisz, ponieważ może utrzymać ciężar każdej tkaniny i nadaje bardziej wysublimowany wygląd. Jeśli chodzi o wykończenia sprzętowe, oprawy powinny wtapiać się w zasłony. Jedwabne lub satynowe zasłony dobrze komponują się z kutym żelazem lub drewnem, podczas gdy szorstkie lniane zasłony są ładnie zaakcentowane drewnianymi lub metalowymi wykończeniami.

Czy warto kupować akurat zasłony do sypialni? Jakie czynniki wpływają na to, jaki zabieg okienny zastosować?

 • Wielkość pokoju
  Duże sypialnie często mogą wyglądać lepiej z zasłonami o pełnej długości, z podszewką lub przezroczystą. Mniejsze pokoje często lepiej nadają się do rolet.
 • Kontrola ilości światła
  Czy jest to sypialnia, która wymaga całkowitego odsłonięcia, czy ciemniejszy pokój, w którym potrzebna jest prywatność, ale mnóstwo naturalnego światła? Trudno jest zaznaczyć wszystkie pola za pomocą jednego zabiegu. Okna w sypialni często wymagają dwóch warstw, jednej do filtrowania światła i zapewnienia prywatności w ciągu dnia, a drugiej do blokowania światła wieczorem i wczesnym rankiem.
  Zasłony są zawsze najlepsze, jeśli szukasz całkowitego zaciemnienia. Wpasowanie ich w lambrekin lub wnękę zapobiegnie ucieczce światła z góry. Zasłony od ściany do ściany zapewniają ciemność klasy hotelowej. Rolety z podszewką będą blokować światło przez korpus żaluzji, ale zawsze będą mieć trochę światła dryfującego z boków i podstawy.
 • Zabudowanie przestrzeni
  Rolety mogą być bardziej opłacalne, ale mogą być problematyczne i nieatrakcyjne wizualnie. Dobrze wymierzone i dobrze wykonane rolety są satysfakcjonującym i schludnym rozwiązaniem dla niektórych okien, a nawet drzwi balkonowych. Jeśli nie masz miejsca na zasłony lub pod oknami są meble, wybierz rolety. Jeśli chcesz, aby obszary okienne pozostały zamknięte bez falujących paneli tkaniny otaczających obszar, rozwiązaniem są właśnie rolety. Jedną z wad zasłon może być zajmowanie zbyt dużo miejsca gdy pomieszczenie jest naprawdę małe i liczy się każda przestrzeń.
 • Koszt i trwałość
  Dobre zasłony przetrwają od piętnastu do dwudziestu lat. W niektórych przypadkach solidnie wykonane i zadbane zasłony mogą wytrzymać jeszcze dłużej. Rozważając zasłony, nie chodzi tylko o materiał: to połączenie materiału, tego, jak je czyścisz, jak je traktujesz i wieszasz.Biorąc pod uwagę, że Twoje zasłony mogą wytrzymać tak długo, naprawdę płacisz za jakość i wydajność.