Czy warto położyć panele winylowe zamiast płytek?

Czasy, kiedy kładziono w łazience tradycyjne płytki minęły. Teraz stawia się na inne rozwiązania. Między innymi stawia się na panele winylowe ze względu na większą estetykę. Czy można je położyć na stare płytki? Czy można je położyć bez pomocy specjalisty? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w tym wpisie.

Zakrywanie starych płytek

Chcąc położyć panele winylowe nie trzeba usuwać starych płytek. Panele winylowe są bardzo cienkie, więc różnica poziomu podłogi pomiędzy pomieszczeniami może być bardzo niewielka. Panele są bardzo proste w montażu i nie zawsze trzeba korzystać z pomocy specjalisty. Układanie paneli na starych płytkach na pewno kosztuje mniej pracy niż demontaż istniejących już płytek na podłodze w łazience. Skuwanie glazury jest nie tylko czasochłonne, ale możemy za to zapłacić niemałe pieniądze. Zanim panele zostaną ułożone na płytkach należy odpowiednio przygotować podłoże. Podłoga powinna być przede wszystkim równa, dlatego zanim zaczniemy kłaść panele warto skorzystać z poziomicy i sprawdzić czy powierzchnia jest równa. Na niewielkie odchylenia można przymknąć oko, większe niestety trzeba wyrównać. W przypadku sztywnych winyli problem jest mniej istotny. Najwięcej czasu warto przeznaczyć na użycie odpowiedniego podkładu. Gwarantuje nam on odpowiednie wyciszenie i zabezpieczenie paneli winylowych przed uszkodzeniami. Panele winylowe należy umieścić około 0,5 cm od ściany. Aby prawidłowo zamontować panele nie potrzebujemy ani gwoździ ani kleju. Wystarczy je docisnąć do siebie i zakleszczyć krótszym bokiem. Wydaje się proste, prawda? W istocie tak jest.

Kładzenie paneli winylowych od zera

Przygotowanie podłoża na nowym obiekcie może zająć trochę więcej czasu niż montaż paneli na płytkach. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważne, aby w przyszłości uniknąć ich niszczenia. Dobra wylewka pod panele winylowepowinna mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Drugim problemem jest to, że podłoże jest często spękane, a nie powinno się na taką powierzchnię kłaść paneli winylowych. W niektórych przypadkach speknięcia da się skleić z użyciem żywicy epoksydowej i łączników ze stali nierdzewnej, które można zakupić razem z żywicą. Mocno spękane podłoża można potraktować laminatem poksydowego z żywicy oraz maty z włókna szklanego. Dzięki temu mamy pewność, że panele winylowe będą się dobrze trzymać.

Jak widać kładzenie paneli winylowych zarówno na płytki jak i na stan surowy podłogi nie jest zbyt trudne. Nawet osoby niezbyt doświadczone w remontach poradzą sobie w tym zadaniem. Pewne trudności mogą wystąpić, jeśli chcemy położyć panele winylowe na świeżo wyremontowaną podłogę. Często w takich przypadkach potrzebna jest konsultacja specjalisty. Nie ma problemów nie do przeskoczenia. Panele winylowe to inwestycja na lata, dlatego powinno sie je położyć na odpowiednio przygotowane i solidne podłoże.