Co robi architekt wnętrz i co właściwie zalicza się do jego obowiązków?

Czym zajmuje się projektant wnętrz i jakie są jego obowiązki? Projektant wnętrz będzie w stanie wziąć pod uwagę Twoje osobiste preferencje i pomoże Ci znaleźć odpowiedni wygląd, który pasuje do Twojego domu i wszystkich elementów wystroju. Powinieneś być w stanie oczekiwać, że będzie on miał odpowiednie nastawienie i będzie przyjemnie z nim współpracować. To nie jest tylko kwestia czasu i wysiłku, jaki trzeba włożyć w wykonanie pracy. Istnieje wiele innych czynników, które musisz wziąć pod uwagę, oświetlenie, ubieranie lub usuwanie światła z przestrzeni, rozmieszczenie mebli i wiele innych rzeczy.

Wielu z nas przynajmniej raz słyszało o projektancie wnętrz, jednak stosunkowo niewiele osób wie, czym dokładnie zajmuje się tego typu osoba. To dobry pomysł, aby upewnić się, że jesteś w stanie w pełni wykorzystać możliwości swojego domu.

Dobry projektant wnętrz poświęci sporo czasu i pieniędzy na urządzenie domu, mieszkania lub profesjonalnego firmowego otoczenia sprzyjającego produktywności i efektywności całych działów. Bardzo często zdarza się również, że projektuje on przede wszystkim przestrzeń wizualną. Nie jest to proste zadanie dla architekta. Dobrze jest upewnić się, że nie trzeba będzie się zbytnio wysilać, aby zaprojektować miejsce eleganckie, piękne i jednocześnie praktyczne.

Projektant wnętrz to w zasadzie profesjonalista, który jest zatrudniany do zaprojektowania lub stworzenia danej przestrzeni w budynku zgodnie ze specyfikacją klienta. Muszą również być w stanie skutecznie komunikować się ze swoimi klientami, tak aby mogli zapewnić, że są możliwie najlepsze wyniki z projektu. Aby odnieść sukces w tym zawodzie, musisz być w stanie czerpać ze swojej wyobraźni i kreatywności.

Bardzo często zdarza się, że projektant wnętrz pracuje przede wszystkim z przestrzenią wizualną. Tworzy plan funkcjonalny dla wnętrza, a następnie projektuje wyposażenie, dodatki i dobiera odpowiednie oświetlenie oraz urządzenia.

Niektórzy projektanci specjalizują się w konkretnych dziedzinach projektowania, takich jak kuchnie lub łazienki. Inni specjalizują się w określonych typach pomieszczeń i przestrzeni, takich jak pokoje dzienne lub jadalnie. Niektórzy projektanci wnętrz pracują wyłącznie z małymi przestrzeniami, podczas gdy inni pracują z dużymi.

Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się na zatrudnienie projektanta wnętrz. Najważniejszym powodem jest to, że są oni samozatrudnieni i mogą kontrolować całkowity czas potrzebny do ukończenia projektu. Mogą również kontrolować koszty, ponieważ nie ma prawdziwych ograniczeń dla ich kreatywności.

W umysłach większości ludzi projektowanie wnętrz to zajęcie dla eksperta. W rzeczywistości termin “projektowanie wnętrz” był pierwotnie branżą, która zatrudniała kilku projektantów w 1890 roku w Nowym Jorku, którzy byli nazywani “dekoratorami”. Gdy rozwój nieruchomości stał się najważniejszy, w latach 30. XX wieku, agenci nieruchomości zaczęli zatrudniać tych specjalistów od projektowania, aby udekorować przestrzenie swoich klientów meblami i akcesoriami. Te dni, większość dekoratorów są mężczyźni.

Obowiązki projektanta wnętrz

Architektura wnętrz to zawód dla osób, które mają oko do szczegółów i często dążą do perfekcji. Nie musi być trudny, ale wymaga sporo pracy. W przypadku lokali użytkowych jest to również inwestycja – w końcu tworzysz przestrzeń, która ma robić wrażenie na klientach i sprawiać, że będą chcieli w niej przebywać.

Jeśli zastanawiasz się, jakie cechy powinien posiadać projektant wnętrz, oto one:

  • umiejętność rysowania (odręcznego lub za pomocą programów komputerowych)
  • kreatywność – to praca, która wymaga dużej wyobraźni
  • wyczucie stylu – umiejętność tworzenia spójnych projektów
  • znajomość podstawowych zasad architektury i budownictwa
  • znajomość materiałów i ich właściwości – także higienicznych
  • wiedza z zakresu ergonomii i psychologii – ile światła potrzebują ludzie? Jak długo mogą siedzieć na jednym krześle? Jakie kolory relaksują? Jaka aranżacja sprawi, że ludzie będą się dobrze czuli?
  • umiejętności biznesowe – w przypadku projektów, w których za usługę płaci klient, trzeba umieć się z nim porozumieć, pokazać mu to, czego chce, ale też trzymać go w garści – musi mieć do Ciebie zaufanie
  • odporność na stres – warto wziąć pod uwagę, że czasami klienci mogą być trudni w kontaktach,