- Podatek od najmu: Jak rozliczać dochody z wynajmu nieruchomości?
- Wprowadzenie: Dlaczego Wybrać Meble z Litego Drewna?
- Internet Radomsko: Ewolucja Cyfrowej Infrastruktury w Małym Miasteczku
- Ile mebli kuchennych potrzebujemy? Wskazówki przy projektowaniu kuchni
- Kiedy kupować meble ogrodowe? Najlepszy czas na zakup i porady przy wyborze
Jak wybrać lampy do salonu? O czym należy pamiętać? Czemu jest to tak istotne w aranżacji wnętrz?
Pierwszym problemem, z którym trzeba się zmierzyć przy zakupie lampy, jest ilość światła. Jasność lampy mierzy się w lumenach, a jej temperaturę barwową – w Kelwinach. Jeśli chcesz stworzyć przytulną atmosferę, wybierz lampę o niskim natężeniu światła (do 2000 lm) i ciepłej białej barwie, np. bursztynowej lub złotożółtej. Jeśli potrzebujesz oświetlenia w salonie, które spełni swoją praktyczną funkcję (czytanie, praca), zdecyduj się na chłodną barwę białą – jej temperatura nie powinna przekraczać 3500 K.
Należy pamiętać, że jedno źródło światła rzadko wystarcza do oświetlenia salonu. Dlatego warto rozważyć co najmniej dwa rodzaje lamp: sufitowe i stołowe (najpopularniejsze rozwiązania to lampy podłogowe). Warto pamiętać również o oświetleniu ogólnym – w tej roli sprawdzą się lampy sufitowe, które zostaną zamontowane na suficie lub ścianie.
Nie zapominajmy o estetyce!
Wybór oświetlenia do salonu powinien być dokonany z uwzględnieniem stylu, w jakim zostało urządzone to mieszkanie. Estetykę tego pomieszczenia często wyznaczają klasyczne żyrandole ze szklanymi kryształkami lub elementami kryształowymi oraz dekoracyjne lampy w kształcie świeczników z kloszami wykonanymi z tkaniny lub satyny.
W dobrze zaopatrzonych salonach z oświetleniem zwykle będziemy mieli do wyboru od kilkudziesięciu do kilkuset modeli lamp. Bardzo zróżnicowane wzornictwo, kolorystyka, wymiary, parametry świetlne czy sugerowane zastosowanie powodują, że klienci często wybierają te produkty, które kuszą ich jedynie swoim pięknem. Jest to niestety duży błąd. Warto też pamiętać, że dobrze oświetlony salon nie potrzebuje lampy wiszącej w centralnym jego punkcie. Aby zbudować nastrój, uzyskać odpowiedni komfort oglądania możemy skorzystać z innych rozwiązań.
Oświetlenie salonu – nasze porady
Kolor lamp, design, technologia wykonania żarówek, zastosowane materiały wpłyną nie tylko na ilość i rodzaj światła, ale także na to, jak lampa będzie korespondować z meblami, tkaninami, dekoracjami. Za pomocą lamp można również optycznie powiększyć salon. W tym celu wybierzmy te produkty, które dają rozproszone światło.
Dodatkowo powinny być one umieszczone w taki sposób, aby cienie na ścianach i sufitach były niewidoczne; stosujmy kilka źródeł światła, aby uniknąć olśnień lub zbyt słabego oświetlenia, które może szkodzić wzrokowi i po pewnym czasie męczyć oczy. Dodatkowo należy je tak rozmieścić, aby cienie na ścianach i sufitach były niewidoczne, chyba, że to właśnie światłocieniem chcemy zbudować charakter wnętrza.
Zanim wybierzesz lampę do salonu, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pomogą w wyborze. Znajdziemy odpowiednie oświetlenie do swojego mieszkania i stworzymy komfortową atmosferę życia.
Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest wielkość pomieszczenia. Im większe pomieszczenie, tym więcej światła będzie potrzebne. W przypadku bardzo małych pomieszczeń wystarczy jedno źródło światła. Można wybierać pomiędzy żyrandolami i lampami sufitowymi lub kinkietami. W dużych pomieszczeniach, które są podzielone na strefy, dobrym pomysłem może być połączenie kilku lub wielu rodzajów oświetlenia. Warto pamiętać, że dobrze oświetlony salon nie potrzebuje lampy wiszącej w centralnej jego części. Aby zbudować nastrój, uzyskać odpowiedni komfort oglądania możemy skorzystać z innych rozwiązań.
Wybór lamp do salonu to jedna z ważniejszych decyzji w procesie projektowania domu. W sklepach znajdziemy dużą ilość modeli, którymi należy się kierować przy wyborze odpowiedniej lampy.
Wybór należy rozpocząć od określenia potrzeb i oczekiwań, czyli jakie światło chcemy uzyskać w tym pomieszczeniu i jakie zadania ma ono spełniać. Zależy to od tego, czy potrzebujemy oświetlić konkretne miejsca, np. jadalnię czy kącik czytelniczy. Warto też zastanowić się, ile osób będzie w nim mieszkało. Wiadomo, że światło powinno być dostosowane do naszego wieku, a więc osoby starsze potrzebują więcej oświetlenia niż młodsze, natomiast dzieci potrzebują mniejszego natężenia światła np. podczas odrabiania lekcji czy zabawy w pokoju.
Bardzo ważną kwestią jest również kolor abażuru – zarówno w odniesieniu do innych elementów, takich jak meble czy kolory ścian, jak i elementów dekoracyjnych, tkanin i obrazów, które znajdują się w tym pomieszczeniu. Abażur o ciepłych barwach stworzy przytulną atmosferę i komfort, natomiast zimne kolory dadzą wrażenie elegancji i stylowości.