Jaki kod odpadu mają zużyte meble? Przewodnik po kodach odpadów meblowych

Gdy zastanawiamy się, jak postępować z zużytymi meblami, warto wiedzieć, jaki kod odpadu odpowiada za ten rodzaj odpadów. Poznanie właściwego kodu jest istotne z uwagi na wymogi dotyczące ich segregacji i utylizacji. W artykule przedstawimy kilka przykładowych kodów odpadów meblowych, które mogą przydać się w codziennej praktyce.

Kod odpadu – co to jest?

Kod odpadu to specjalny symbol, który informuje o tym, jakiego rodzaju odpad dotyczy. Składa się on z sześciu cyfr, z których trzy pierwsze oznaczają grupę odpadów, a pozostałe trzy rodzaj odpadu. Kod odpadu jest informacją dla firm zajmujących się utylizacją odpadów, które dzięki niemu wiedzą, jakie odpady przyjmują.

Kody odpadów meblowych – informacje

Do najczęściej spotykanych kodów odpadów meblowych należą:

  • 20 01 33 – odpady drewniane, zawierające niebezpieczne substancje;
  • 20 01 34 – odpady drewniane, poza odpadami zawierającymi niebezpieczne substancje;
  • 20 01 35 – odpady pochodzące z mebli, zawierające niebezpieczne substancje;
  • 20 01 36 – odpady pochodzące z mebli, poza odpadami zawierającymi niebezpieczne substancje.

Jak widać, kody odpadów meblowych zaczynają się od cyfry 20, co oznacza, że należą do grupy odpadów powstałych w wyniku produkcji, przetwarzania i unieszkodliwiania drewna i innych roślin. Kolejne cyfry określają rodzaj odpadu.

Jak postępować z meblami po zużyciu?

Zużyte meble można przede wszystkim oddać do punktu zbiórki odpadów meblowych. Przykładowo, wiele gmin organizuje bezpłatny odbiór mebli w ramach systemu selektywnej zbiórki odpadów. Warto jednak pamiętać, że meble, podobnie jak inne odpady, powinny być segregowane przed oddaniem do punktu zbiórki. Z tego względu, jeśli chcemy pozbyć się mebli, należy je uprzednio rozebrać i oddzielnie posegregować poszczególne elementy, w zależności od ich rodzaju i materiału.

Podsumowanie

Kody odpadów meblowych pozwalają na właściwe zidentyfikowanie rodzaju odpadów i wyznaczenie sposobu ich utylizacji.