- Podatek od najmu: Jak rozliczać dochody z wynajmu nieruchomości?
- Wprowadzenie: Dlaczego Wybrać Meble z Litego Drewna?
- Internet Radomsko: Ewolucja Cyfrowej Infrastruktury w Małym Miasteczku
- Ile mebli kuchennych potrzebujemy? Wskazówki przy projektowaniu kuchni
- Kiedy kupować meble ogrodowe? Najlepszy czas na zakup i porady przy wyborze
Jak powstaje płyta MDF?
Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard) to materiał drewnopochodny, który z powodzeniem jest w stanie zastąpić lite drewno. Powstaje w wyniku sprasowaniu drzewnych włókien, które spojone są ze sobą specjalnym klejem lub utwardzaczem organicznym, a następnie poddane działaniu wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia.
Taka budowa płyty MDF sprawia, że w całym swoim przekroju posiada jednorodną gęstość, a także surowcowy skład. Zapewnia to niezwykle korzystne parametry mechanicznej obrabialności. Jednocześnie płyta MDF zachowuje tym samym stabilność swojego wymiaru.
Płyty te występują w kilku rodzajach: jako płyta MDF, płyta HDF oraz płyta LDF, które zróżnicowane są ze sobą pod względem gęstości. Taki szeroki wachlarz wyboru umożliwia wiele zastosowań w zależności od gęstości danej płyty. W dobrych sklepach z materiałami budowlanymi dostępne są nawet płyty pilśniowe ze zwiększoną wodoodpornością.
Płyta drewnopochodna MDF posiada jednorodną strukturą, a także wysoką twardość, co wynika z faktu, że stosowane w niej włókna drzewne charakteryzują się gęstością mniej więcej 600 do 800 kg/m³. Te i inne właściwości materiału zapewniają prostą i całkiem szybką obróbkę. Skrawanie płyty MDF nie stanowi żadnego problemu, to czyni ją łatwą w formowaniu.
Produkcja płyty MDF to kilka etapów. Przede wszystkim włókna drewniane poddane są prasowaniu, po czym dodaje się do nich związki organiczne mające bezpośredni wpływ na parametry techniczne surowca.
Prasowanie włókien drewnianych (coraz rzadziej używa się do tego włókien pochodzących od roślin jednorocznych) odbywa się przy użyciu bardzo wysokich temperatur, a także pod wpływem wysokiego ciśnienia.
Najczęściej płytę MDF wykorzystuje się do produkcji różnych rodzajów mebli, listw przypodłogowych, ościeżnic, kasetonów, a poza tym również wielu innych elementów służących do wyposażenia wnętrz. Płyta MDF nierzadko wykorzystywana jest do wytwarzania drzwi.