Zaadaptowanie stodoły – czy właściwie to dobry pomysł?

Po zakupie działki budowlanej, na której stoi stara stodoła, nie powinniśmy nad jej rozebraniem. Wystarczy odrobina fantazji i dobry projektant – można ją przekształcić na przytulny dom mieszkalny bądź letniskowy. Jeśli załatwimy już wymagane formalności, możemy zastanowić się nad adaptacją środka.

stodoła do aranżacji
Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od rozmiaru stajni możemy zadecydować, czy będzie to dom piętrowy np. z zagospodarowanym półpiętrem, czy jednopoziomowy, w którym zostawimy wolną przestrzeń po sam dach – przeczytaj więcej tutaj -, robiąc ew. dwie – trzy antresole. Stworzymy w ten sposób osobne miejsce na np. biblioteczkę, czy oddzielimy na parterze przestrzeń, w której będzie nasza pokój nocny, pokój dla dziecka czy łazienka. Pozostałą przestrzeni proponujemy zaplanować jako duży hall, w którym będzie miejsce na aneks kuchenny czy salon.

stodoła przeznaczona do adaptacji
Autor: Kool Cats Photography over 4 Million Views
Źródło: http://www.flickr.com

W jakim stylu zaprojektować wnętrza? Jakie dobrać dodatki? Moim zdaniem trzeba przede wszystkim brać przykład z przeszłości budynku. To sposoby na adaptację stodoły – zatem znajdźmy niesztampowe, stylizowane na wiekowe skrzynie do składowania różnych rzeczy np. ubrań. Mury zamalujmy w kolory niebiesko-białe, albo wykończmy drewnianą boazerią. Stare homonto, albo koło od wozu możemy spożytkować jako żyrandol. W sklepach odnajdziemy sporo mebli które wyglądają jakby były z innej epoki.

Prawdziwych starych rzeczy możemy poszukać na pchlich targach, w małych galeriach sztuki użytkowej. Radzę też mocniej obejrzeć przedmiotom ze stodoły przed jej remontem – może znajdziemy w niej rzeczy, które po wyczyszczeniu i pomalowaniu farbą zyskają drugie życie? Przeszkodę stanowi tylko zawartość naszego portfela… i wyobraźnie!

About the Author

admin