Wyposażenie przedszkoli – a więc jakie normy muszą spełniać wszelkie meble oraz pozostałe akcesoria

Opieka nad dziećmi to nie najłatwiejsze zadanie. Wymaga wiele skupienia oraz właściwego ekwipunku. W przedszkolu, sprawa sprzętu i mebli jest jeszcze istotniejsza, gdyż to tu, dziecko uczy się zachowań niezbędnych w późniejszych latach w szkole.

Wyposażenie przedszkoli podporządkowane jest niezwykle restrykcyjnym zasadom (sprawdź ofertę wyposażenia przedszkoli). Sanepid może ukarać placówkę sporą karą pieniężną, jeśli odnotują nieprawidłowości nie tylko w porządku czy w pomieszczeniach kuchennych, lecz również jeśli stoliki dla dzieci nie będą posiadały atestu i odpowiednich poświadczeń (Dioralino.pl: wygodne stoliki dla dzieci). Ludziom z zewnątrz może się to zdawać dziwne, ale obowiązujące w przedszkolach regulacje są uzasadnione.

Stoliki dla dzieci mają trzy różne wysokości. Każda wysokość oznaczona jest odrębną barwą i odpowiada konkretnemu przedziałowi wzrostu dzieci. Dzięki temu, dzieci siadają przy takim stoliku, który jest dla nich najwłaściwszy, a to zapobiega garbieniu się i pomaga kształtować zdrową sylwetkę ciała, podczas prac nad stolikiem. Naturalnie, podobna reguła wykorzystywana jest w przypadku krzeseł.
meble do szatni
Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Inne meble, jakich jest mnóstwo w przedszkolach, to szafki. Te, które są w sali, porozdzielane pomiędzy tematycznymi kącikami. Szafki nie mogą być za wysokie i, tak samo jak stoliki, wypełnić muszą wytyczne, w szczególności jeżeli chodzi o materiał, z jakiego są wyprodukowane. Meble do szatni z drugiej strony, w każdym przedszkolu wyglądają tak samo (meble do szatni od Dioralino). To trójdzielne szafki, z półką na górze, z pustym miejscem na kurtkę lub worek w środku oraz na samym dole mają półeczkę na buty. Meble do szatni są znakowane skonkretyzowanym przez przedszkole kodem, więc każdy przedszkolak ma ten sam znaczek w szatni, jak i na przypisanej półce w klasie. Znaczki się nie powtarzają i często dziecko ma ten sam znaczek przez cały swój pobyt w przedszkolu.
stoliki dla dzieci
Autor: thisisbossi
Wyposażenie przedszkoli jest zazwyczaj precyzyjnie kontrolowane w zakresie bezpieczeństwa. Stoliki nie powinny posiadać metalowych rantów, a brzegi mają być zaokrąglone. Unika się ostrych brzegów oraz zakończeń, oraz wysokich półek – dziecko musi swobodnie dosięgnąć po każdą rzecz. Podłoga musi być z drewnianych paneli albo z deszczułki parkietowej, a jej kawałek zawsze ma pokrywać dywan.

Przepisy są sztywne, ale nie mogą być mniej wymagające jeśli idzie o bezpieczeństwo i właściwy rozwój naszych dzieci. Każdy opiekun doceni wysiłki wychowawców oraz najwyższej jakości wyposażenie.

About the Author

admin