Wybór oświetlenia do wnętrz – o czym pamiętać?

Wybór lamp uzależniony jest od od typu pomieszczenia oraz potrzeb mieszkańców. Zastanawiasz się jak zaaranżować oświetlenie? Poniżej kilka porad!

Pierwszym krokiem jest decyzja, które pomieszczenie ma doświetlać lampa. Inne lampy będą pasowały jako nowoczesne oświetlenie salonu, inne są przeznaczone do łazienki czy kuchni – http://www.apdmarket.pl/1489-lampy-do-kuchni-i-jadalni. Kiedy już wybierzemy jakie pomieszczenie chcemy oświetlić musimy przeanalizować, które obszary powinny być najjaśniejsze i oświetlone skupionym światłem, a które rozproszonym.

mieszkanie - wizerunek
Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
mieszkanie - panorama
Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku salonu nie powinno to stanowić dużego problemu, gdyż w przestrzeni relaksu zazwyczaj sprawdza się główne oświetlenie górne, w ciepłej tonacji, która sprzyja odpoczynkowi. Nowoczesne oświetlenie salonu to również lampy podłogowe (http://www.apdmarket.pl/1538-lampy-sufitowe-nowoczesne), których funkcja często nie jest tak istotna jak sama estetyka. Designerskie lampy postawione w rogu salonu czasem stanowią najistotniejszy element dekoracyjny wnętrza. Natomiast jeśli wybieramy lampy łazienkowe, sprawa jest już bardziej skomplikowana, gdyż potrzebne będą minimum dwa punkty światła, pełniące konkretne zadania – główne górne i przy lustrze. Światło w łazience musi być jasne i eksponować efekt czystości, tak aby móc bez problemu wykonywać codzienne czynności oraz móc odnaleźć bez zbędnego wysiłku nawet małe kosmetyki. Szczególne znaczenie mają także lampy łazienkowe przy lustrze,muszą być bezbłędnie zaplanowane, tak by poprawnie wykonywać makijaż. Nie mniej ważny jest także klimat, oświetlenie łazienkowe musi sprzyjać odprężeniu po ciężkim dniu w czasie kąpieli. Natomiast jeśli chodzi o lampy kuchenne, tu trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na strefy robocze, a więc oświetlenie musi wpływać na komfort podczas przygotowywania posiłków. Światło skupione będzie właściwe w przypadku najczęściej użytkowanych stref, w czasie krojenia bądź przyprawiania dań. Z kolei w sferze jadalnianej możemy już wykorzystać światło bardziej rozproszone. Odpowiednio dobrane lampy kuchenne wpływają na bezpieczeństwo w czasie używania ostrych narzędzi oraz stworzą przytulny nastrój podczas rodzinnego obiadu bądź nieco bardziej intymny w trakcie kolacji z ukochaną osobą.

Ponadto, każda lampa posiada parę szczegółów na które, musimy zwrócić uwagę zanim kupimy konkretny model. Warto dowiedzieć się jaki typ żarówki pasuje do lampy, czy możemy regulować natężenie oświetlenia w przypadku lampy podłogowej bądź innego oświetlenia uzupełniającego, czy możemy dopasowywać wysokość zawieszenia lampy sufitowej. Wybór lampy jest ważnym zadaniem, gdyż może wpływać na komfort oraz estetykę całego wnętrza – http://www.apdmarket.pl/1492-lampy-do-lazienki.

About the Author

admin