Współczesne sposoby wykańczania wnętrz mieszkalnych

Od czasu do czasu musimy wykonać w naszym mieszkaniu jakiś większy remont, a to toaleta „prosi się” o remont, a to ściany w pokoju dziennym wymagają odświeżenia. Może się zdarzyć, iż w czasie tapetowania trzeba będzie wyrównać powierzchnię ścian. Świetnie do tego celu nadaje się tynk wewnętrzny.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów, przeznaczonych do rozmaitych użyć; zaczynając od tradycyjnych tynków cementowo – wapienniczych, przez tynki gipsowe. Możemy też zakupić tynk w rolce – artykuł którym można zastąpić tynk wewnętrzny. Używa się go wszędzie tam, gdzie chcemy szybko i bez problemu wyrównać powierzchnię ścian. Przyjmijmy, że wynajęliśmy mieszkanie w starym budynku i pragniemy je w krótkim czasie doprowadzić do stanu używalności.
tynk dekoracyjny
Autor: Sigma
Źródło: http://echopr.pl/PRASA/sigmulto_stucco.jpg

Można wówczas postawić na tańszy, tradycyjny tynk wewnętrzny, ale czekają nas wówczas żmudne przygotowania odpowiedniej mieszanki oraz nakładanie i ścieranie. W tym celu przypuszczalnie trzeba będzie użyć różnorodnych rodzajów gładzi, zależnie od zastosowania danego wnętrza; inny tynk należy położyć w lokalizacjach w których panuje duża wilgotność, zaś odmienny tam gdzie jest sucho.

Wszystkie te problemy niweluje papier gładziowy, który zakłada się niczym zwyczajną tapetę. Stanowi on mieszankę celulozy z włóknami tkanin, które nadają mu stosowną giętkość jak też wytrzymałość. Tenże materiał wykończeniowy można zastosować również na powierzchnie z płyt pilśniowych i inne, tego typu nawierzchnie, a nawet powierzchnie betonowe. Świetnie sprawdza się tenże wynalazek zarówno gdy przygotowujemy ścianę pod malowanie, jak też kiedy zamyślamy je wytapetować. Bez kłopotu i błyskawicznie uzyskamy idealnie równą nawierzchnię. Dodatkową zaletą jest to, że możemy wykorzystać klej do tapetowania.

Tynki stosuje się nie tylko w celach zapewnienia właściwej estetyki wnętrzom, ale także jako tynk do ociepleń (dokładniej w charakterze wykończenia systemów dociepleń, zazwyczaj składających się z kilku powłok). Tynk do ociepleń ma zadanie z jednej strony ochronić docieplaną ścianę przed uszkodzeniami, jak również zapewnić należyte odprowadzanie wilgotności spomiędzy ściany i warstwy izolacyjnej.

About the Author

admin