Jak zaplanować strefę kominkową w swoim domu?

Współczesne technologie udostępniane przez producentów oraz różnorodność estetyczna zabudowy paleniska, pozwalają na zainstalowanie kominka zarówno w domu o tradycyjnym charakterze, jak i nowoczesnym apartamencie. Dla wielu osób kominek w swoim lokum to spełnienie pragnień dotyczących eleganckiej aranżacji, w której znaleźć można spokój i relaks. Na jakie elementy poza walorami stylistycznymi powinniśmy zwrócić uwagę w czasie planowania strefy kominkowej?

dom w budowie
Źródło: flickr.com
mieszkanie - landszaft
Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Umiejscowienie w pomieszczeniu tradycyjnego kominka zależy przede wszystkim od zlokalizowania przewodu kominkowego, do jakiego doprowadzona jest cała instalacja urządzenia. Większą swobodą aranżacyjną dysponują właściciele kominków na biogaz czy pieców kominkowych – urządzeń o mniejszych wymaganiach technicznych aniżeli tradycyjne paleniska – którzy mają więcej możliwości przy umieszczaniu takiego urządzenia i zyskują pełną dowolność w kreowaniu wnętrza – kominek. Istotną rolę w planowaniu strefy kominkowej odgrywa również stylistyka wykończenia, konkretnie chodzi o to jak prezentuje się zabudowa kominek jaką posiada. Duże znaczenie w projekcie mogą mieć także elementy instalacji, takie jak wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Najlepiej jest znaleźć firmę, która pomoże w dobraniu całej instalacji i zabudowy kominka.

Na przykład wspomniane wkłady kominkowe z płaszczem wodnym szczególnie poleca się osobom chcący, zaoszczędzić na ogrzewaniu – wkłady kominkowe z płaszczem wodnym.

Decydując się na stworzenie przestrzeni kominkowej, poza względami estetycznymi na pewno powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo lokatorów. Tradycyjny kominek emituje bowiem ciepło, pochodzące z ognia – to groźny żywioł, niekontrolowany może spowodować ryzyko wystąpienia pożaru. Dlatego należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z paleniska, o jakich na pewno poinformuje nas firma instalująca kominek. Przede wszystkim, powierzchnię wokół kominka warto wyłożyć niepalnym tworzywem, np. kamieniem, a akcesoria kominkowe, meble oraz dekoracje należy zamieszczać w odległości minimum 1,5 metra od paleniska. Te proste czynności pozwolą cieszyć się światłem i ciepłem kominkowym, a jednocześnie gwarantują bezpieczeństwo w czasie jego użytkowania.

About the Author

admin