Przydatne informacje w temacie tego, jak właściwie wykonać projekt oświetlenia w swoim domu.

Planując oświetlenie w swoim domu czy mieszkaniu należy zwrócić swoją uwagę na parę istotnych rzeczy. Od wykorzystanych rozwiązań będzie bowiem zależała nie tylko wygoda funkcjonowania na co dzień, ale też i pieniądze, jakie będzie trzeba przeznaczyć na energię elektryczną. Z tego też powodu warto albo samodzielnie poszukać wiadomości w tym temacie, albo poszukać dobrego fachowca, aby nie zrobić jakiś głupich błędów.

Jeszcze jakiś czas temu często spotykanym rozwiązaniem była jedna centralnie umieszczona lampa, jaka oświetlała całe wnętrze. Jednak rozwiązanie tego typu nie jest optymalne z paru powodów. Przede wszystkim są dość wysokie koszty energii, jeżeli nawet zastosuje się tanie żarówki energooszczędne, to i tak niejednokrotnie będą świeciły całkowicie niepotrzebnie – najtańsza żarówka. Po drugie użycie pojedynczej lampy powoduje, że w całym wnętrzu będzie tak samo jasno, a to nie zawsze jest pożądane. Dlatego też aktualnie raczej odchodzi się w kierunku kilku zróżnicowanych źródeł oświetlenia w każdym z pomieszczeń, przez co zachować można znacznie większą wygodę.
światło
Autor: Vassilis
Źródło: http://www.flickr.com

Przy wyborze lamp należy się kierować paroma różnymi aspektami. Po pierwsze ważny jest typ żarówek, jakie będą zamontowane, na szczęście najpopularniejsze obecnie żarówki ledowe produkowane są w tak dużej ilości odmian, że raczej nie będzie żadnego problemu z ich doborem. Równie ważna jest stylistyka, tu też możliwości jest faktycznie sporo. Lampy stanowią ważny element dekoracyjny, więc należy je dopasować wyglądem do stylu wnętrza. Przykładowo lampy sufitowe dla dzieci niejednokrotnie są bardzo kolorowe, z motywami z bajek czy kreskówek, i raczej nie sprawdziłyby się w nowoczesnym salonie – lampy sufitowe dla dzieci. W każdym z pomieszczeń warto też pomyśleć o dodatkowym oświetleniu.

W łazienkach będzie to na przykład lampka przy lustrze, w kuchni niewielkie źródło światła nad blatem roboczym, a w salonie niewielka lampa przy fotelu. W pokojach dla dzieci i młodzieży znaleźć się również powinny lampki biurkowe tanie, stanowią one wyposażenie konieczne do tego, żeby się bezpiecznie uczyć – najtańsze lampki biurkowe.

About the Author

admin