Poradnik oświetlenia ogrodu – czytaj na ten temat więcej

Jeśli pragniemy korzystać z ogródka również wieczorową porą lub w nocy, trzeba pomyśleć o jego należytym oświetleniu. Podajemy parę praktycznych porad dotyczących aranżacji oświetlenia w ogródku. Nocą, podczas gdy ogród nie jest oświetlony, usypia i przestaje nam służyć. Chyba, że pomyślimy o jego doświetleniu. Jeśli postawimy lampy najazdowe przy ścieżkach, podświetlimy wybrane roślinki albo elementy architektoniczne, oświetlimy oczko wodne, to będziemy mogli zachwycać się a także skorzystać z ogrodu również w nocy.

Aranżacja oświetlenia ogródka wymaga pomysłu. Nazbyt duża liczba usytuowanych przypadkowo lamp może całkiem zaburzyć czar oraz proporcje zielonych przestrzeni. Dobrana odpowiednio koncepcja doda im natomiast tajemniczości. Dobrze jest zacząć od wyobrażenia sobie rezultatu, jaki pragniemy uzyskać, a w następnej kolejności zoptymalizować go do przestrzeni, jaką dysponujemy. Więcej wcale nie znaczy lepiej – przynajmniej w przypadku oświetlenia ogrodu. W ogródkach wykorzystujemy oprawy zewnętrzne z dużym IP (mon. 44), a te, które będą funkcjonować pod wodą – IP 67 (do niewielkich wodnych zbiorników) czy IP 68 (do większych).
lampa
Autor: FALKO
Źródło: FALKO

Lampy włoskie (http://www.galeriaoswietlenia.pl/155-lampy-wloskie) spełnią wymogi w zakresie bezpieczeństwa wyłącznie wówczas, jeżeli lampy wybierzemy u przetestowanego producenta. W wypadku ciągów łącznościowych (ścieżek) możemy przykładowo zainstalować słupki, których blask pada od dołu (im dłuższe alejki, tym wyższe powinny być słupki). Ważne jest także zainstalowanie lamp na elewacji budynku oraz nad wejściem. Doświetlając posesję skorzystajmy z punktowego światła, umiejscawiając je przy najczęściej wykorzystywanych przestrzeniach, a więc: drzwiach wejściowych, schodkach oraz podjeździe do garażu (świetnym wyjściem są tutaj lampy najazdowe (http://www.galeriaoswietlenia.pl/29-najazdowe). Najlepiej sprawdza się energooszczędne oświetlenie LED w oprawach ogrodowych.

W tej chwili, gdy zdejmujemy oświetlenie świąteczne (http://www.galeriaoswietlenia.pl/1770-oswietlenie-swiateczne) należałoby skupić się na oświetleniu roślin. Rośliny podświetlamy od góry, od dołu bądź pod stosownym kątem w celu pozyskania interesujące gry światłocienia. Zastosować można dopasowywane reflektory, które pozwolą w elastyczny sposób skierować oświetlenie pod właściwym kątem na najbardziej okazałe rośliny. Wygodne w użyciu będą słupki solarne, jakie można przemieszczać dowolnie, kreując coraz to nowsze aranżacje świetlne. Niezwykłe rezultaty osiągniemy podświetlając elementy takie jak oczko wodne albo ogrodową altanę.

About the Author

admin