Myślisz, że własny dom to odpoczynek? Nie do końca, bo czeka Cię dużo różnorodnych zadań – w domu, jak w ogrodzie

Sporo osób decyduje się na dom z ogrodem. I dobrze, to wspaniale być posiadaczem takiego domu, być u siebie, nie musieć się użerać z sąsiadami w bloku. Wiele osób marzy wręcz o tym, żeby zbudować dom i mieć prawdziwy spokój. Kłopot w tym, iż świętego pokoju możesz nie mieć. Wiadomo, sąsiedzi z bloku to przeszłość, ale uaktywnią się inne wątpliwości. Jakie?

Trawnik
Autor: jmenard48
Źródło: http://www.flickr.com/photos/jmenard48/2399652376/
Wiele ich jest, aż nie da się wszystkich wspomnieć, gdyż własny dom, to owszem dach i ściany, to teren wokół domu i podjazd, to różne pomieszczenia i garaż, to oświetlenie oraz ogrzewanie. To wszystko i każde z tych zagadnień jest na Twojej głowie. Być może zatrudnisz do wszystkiego odpowiednich ludzi, lecz czy masz na to pieniądze? Warto jednocześnie rozłożyć domowe zadania na małe etapy. W tym artykule skupimy się na czymś szczególnie domowym: kolory ścian i czymś przydomowym, czyli wertykulacja trawnika.

Wertykulacją określamy proces, gdy przy pomocy odpowiednich narzędzi usuwamy mech oraz zbity filc, a powstaje on w trakcie intensywnego użytkowania trawnika. To istotny zabieg, gdyż filcu jest czasami tak dużo, iż trawa najzwyczajniej nie chce rosnąć. W czasie wertykulacji zachodzą też pozostałe ważne zabiegi, przykładowo nacina się powierzchniowo darń, co sprawia, że do trawnika jest w stanie dotrzeć więcej wody. Nie należy chyba podkreślać, jaki ma to wpływ na cały proces porostu trawy. Trawa się tak naprawdę lepiej korzeni, ponieważ ma sporo wolnej przestrzeni.

Salon
Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Proces wertykulacji jest bardziej intensywny niż na przykład proces aeracji, to oznacza, napowietrzanie – porady. Z czego to wynika? Weltykulatory mają koliste ostrza stałe albo sprężynowe, co umożliwia ciąć trawę aż do ziemi. To sprawia również, że gleba się napowietrza. Po tych ogrodowych czynnościach dobrze powrócić do domu, by wprowadzić trochę życia do naszego domu. Owszem, ściany same w sobie nie są zbyt interesujące, powinniśmy więc je właściwie pokolorować. Tylko na jaki kolor? No to jest pytanie, a odpowiedź jest zależna od naszych preferencji. Jeśli lubimy ciepłe kolory, wybierzmy żółty lub czerwony, jak zimnewolimy zimne to niebieski lub granatowy.

Klasyka to czarny i biały. Z drugiej strony są właściwe prawidła, jak dobrać kolor ścian, ażeby było jak najkorzystniej, przykładowo w pokoju, gdzie jest niewiele naturalnego światła nie powinniśmy malować przykładowo na niebiesko, ponieważ będzie w takim pokoju ponuro. No chyba, że to sypialnia, gdzie jesteśmy sporadycznie – wybierz.

About the Author

admin