Jak władze miasta i państwowe ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym, a co potrzebuje modernizacji?

Większość z nasz codziennie pokonuje mnóstwo stopni, czy to wchodząc na pocztę, do banku, czy po prostu do supermarketu, w celu zakupienia produktów spożywczych. Zdaje nam się, iż jest to najprostsze co może być i praktycznie nie dostrzegamy kolejnych, pokonywanych przez nas przeszkód. Jednakże dla osób niepełnosprawnych, przykładowo takich poruszających się na wózku, najmniejsza wyprawa poza własne mieszkanie jest ogromnym wyzwaniem. Na szczęście dzisiejsze władze podejmują wszelkie starania, aby owej grupie osób ulżyć choć odrobinę już i tak bardzo skomplikowane życie.

Wózek inwalidzki
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Pierwszym miejscem, gdzie zmiany są najbardziej wyraźne jest wyposażenie toalet miejskich. W naprawdę sporej liczbie miejsc wszystkie ich elementy takie jak na przykład suszarka do rąk zostały zamontowane na wysokości komfortowej dla osób jeżdżących na wózkach. Rzecz jasna w coraz większej liczbie miejscowości powstają toalety do użytku publicznego specjalnie przystosowane do takich uwarunkowań. W takich miejscach montowane są specjalistyczne uchwyty i poręcze wyprodukowane z tworzywa zapewniającego całkowity brak poślizgu, dzięki czemu można pewnie się z nimi podciągnąć, bez wizji upadku. W tak pomocnych miejscach wyposażenie toalet sprzyja, też ludziom niedowidzącym. Między innymi przez powiększanie czcionki wszystkich napisów i kilkakrotne zwiększanie guzików, w które uposażana jest suszarka do rąk, czy dyspozytor mydła – (link do wpisu) ((link do wpisu)). Innymi miejscami, w których zmiany są wyraźnie widoczne są także wejścia do wszelkich budynków publicznych takich jak, dla przykładowo poczta, urząd skarbowy, czy urząd miasta. Montowane są tam specjalistyczne windy dla niepełnosprawnych dające możliwość szybkiego i przede wszystkim bezpiecznego dotarcia do celu. Jednak faktem jest, że na tym zmiany nie powinny się zakończyć, gdyż do zrobienia jest jeszcze naprawdę dużo. Przede wszystkim chodzi tu o metodę na pokonanie problematycznego zagadnienia, jakim niewątpliwie są klatki schodowe umiejscowione w wielopiętrowych blokach.

schody
Autor: Marcin Chady
Źródło: http://www.flickr.com
Nie każdy posiada bowiem windę, a całkiem sporo nie ma nawet podjazdu dla wózków inwalidzkich. Przez to ludzie niepełnosprawni tracą swoją niezależność i chcąc wydostać się z domu zmuszeni są pytać o pomoc, co po jakimś czasie może okazać się denerwujące. Dokładnie widać więc, iż wiele wprowadzonych reform, znacznie uproszcza funkcjonowanie osób dotkniętych niepełnosprawnością. Jednakże wszystko pokazuje, że naprawdę duża grupa rzeczy wymaga jeszcze poprawy – Impeco (Impeco).

About the Author

admin