Czym właściwie jest dobrze zrobiona aranżacja mieszkania?

Wyposażanie każdego pomieszczenia jest trudnym zadaniem. Bez względu na to czy robi to ktoś z doświadczeniem, czy ktoś, kto styka się z tym tematem po raz pierwszy. Celem jest zawsze dobre urządzenie pomieszczenia lub całego domu. Czym jednak jest dobra aranżacja wnętrz? Jakiego rodzaju kryteria dobrze jest przyjąć?

pokój
Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie ważną ideą, kryjącą się za udanymi aranżacjami jest dopasowanie aranżacji do funkcji wnętrza. Jak to rozumieć? Należy to rozumieć tak, że inaczej wyposażysz sypialnię i salon. To w pewnym sensie oczywiste, bo meble do spania na pewno postawisz w sypialni, a stolik do kawy i fotele rozstawisz w salonie.

jadalnia
Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Ale do takich najbardziej trywialnych założeń dochodzą także następne, mniej oczywiste. Odpowiednim przykładem będzie tutaj ubarwienie wnętrza. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż sypialnia i salon powinny być odmiennie ubarwione. Przykładowo, w sypialni powinieneś wybrać raczej na barwy, które sprzyjają wypoczynkowi. Nadaje się tutaj jasnoniebieski, zieleń czy barwy uniwersalne. Natomiast w pokoju gościnnym można wybrać odważniejsze kolory.

Kolejna ważna kwestia to konieczność przygotowania wnętrza na przynajmniej parę lat użytkowania. Bywa tak, że nowa aranżacja wnętrz niekoniecznie wywołuje powalające wrażenie (dobre rady na stronie lovingit.pl). Po jakimś czasie jednak okaże się, że pokochasz ją zdając sobie sprawę z tego, jak komfortowo Ci się porusza po pomieszczeniu. Za to te projekty, które zniewalają na pierwszy rzut oka, mogą się wydawać mniej atrakcyjne przy lepszym poznaniu.

Kolejna kwestia, możliwe, że najważniejsza to pytanie o to, czy dobrze się czujesz w danej aranżacji. Dotyczy to zarówno do względów wizualnych, jak i praktycznych. Czasem nawet niełatwo precyzyjnie określić, dlaczego w jednym pokoju czujemy się świetnie, a w innym niezbyt dobrze. Dlatego właśnie wyposażanie wnętrz wymaga perfekcyjnego wyczucia a często też sporego doświadczenia.

About the Author

admin