Czy koniec okresu dziecięcego to faktycznie definitywny koniec tego wspaniałego etapu? Czy szkoła to od razu wejście w dorosłość?

Wreszcie nadchodzi taki dzień, że nasza latorośl idzie do szkoły. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla niego samego, jak i dla jego rodziców. Nagle wszystko ulega zmianom. Stary świat odchodzi w przeszłość, przychodzi coś nowego, a jak nowe, to jest strach. Kończy się beztroski świat, zaczyna się świat nauki. To ogromnie ważne, żeby być przy dziecku w tym niełatwym dla niego okresie, wytłumaczyć mu wiele spraw, których może nie rozumieć, pomagać i opiekować się najbardziej jak się da.

przygotowanie pokoju dla dziecka
Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com
Z jednej strony jest to przejście z czasów dzieciństwa do świata obowiązków, ale nie powinno się aż tak bardzo znaczyć tej granicy. Najlepiej podejść do tego w ten sposób, że czas dzieciństwa wcale się nie kończy, trwa nadal, będzie trwało jeszcze długo, ale rozpoczyna się inny etap tego okresu, wyższy, bardziej zaawansowany, w którym prócz zabawy pojawiają się (zobacz http://frontgraf.pl/) rzeczy znane ze świata dorosłych. To świat obowiązków, dat, poważnej miny, powagi oraz dyscypliny. Brzmi to mało przyjaźnie, chociaż oczywiście nie trzeba stać się od razu dojrzałym, najistotniejsze to powoli uczyć się tego „dorosłego zachowania”, ponieważ będzie to pomocne w przyszłości, gdyż nasza pociecha będzie szła na studia czy szukało pracy. Im szybciej to opanuje, tym łatwiej będzie dawało sobie radę z wieloma sprawami. To bardzo ważne.

ciekawy pokój dla dziecka
Autor: Phil Manker
Źródło: http://www.flickr.com

Jednocześnie, dziecko, które rozpoczyna szkołę powinno mieć jak najlepsze warunki do rozwoju. Wobec tego prócz atmosfery w domu, która powinna być najlepsza, wspierająca i objaśniająca ten nowy świat, musimy też zatroszczyć się, by miejsce do nauki było dla naszej pociechy jak najbardziej wygodne. Dom i wnętrze musi być spójne z tymi wartościami. Zadbajmy dobrze o jego pokój, przemalujmy ściany, ustawmy biurko, zróbmy miejsce zaprojektowane do nauki, jak i do zabawy. Najlepiej do koncentracji i wyciszenia nadają się kolory jasne (przydatne akcesoria tu: www.ceneo.pl/Pozostale_akcesoria_malarskie).

Biurko powinno stać pod oknem, żeby docierała do niego odpowiednia ilość światła. Klimat w pokoju powinien być przyjazny, ale już nieco dojrzalszy niż uprzednio. Dziecko powinno posiadać miejsce na swoje szkolne książki i zeszyty. Zatroszczmy się o to, by nasza pociecha czuła się dobrze w takim miejscu, więc urządzając takie pomieszczenie konsultujmy się z nią w tej sprawie, nie róbmy nic na siłę. A tu lista przedmiotów, które mogą okazać się przydatne w czasie urządzania takiego pokoju – www.ceneo.pl/Akcesoria_do_wykonczenia_podlogi.

About the Author

admin